en cz de

O nordic walkingu

O nordic walkingu

Jak už sám název říká, nordic walking vznikl ve Skandinávii konkrétně ve Finsku, jako letní tréninková metoda běžců na lyžích. Někteří považují za vznik nodric walkingu rok 1988, kdy se měly konat závody v běhu na lyžích, ale pro nedostatek sněhu byli organizátoři změnit plán a vyslali závodníky na trať jen s holemi. Pravdou ovšem je, že tréning chůze a běhu s hůlkami má mnohem delší tradici a postupně se začal šířit jako oblíbená sportovní a rekreační aktivita do ostatních zemí.

 

Zásadní výhodou, která činí tento sport vhodný pro široké skupiny zájemců je jeho jednoduchost, vycházející z nejzákladnějšího lidského pohybu – lidské chůze. Je ovšem důležité připomenout, že je potřeba zvládnout správnou techniku a biomechaniku chůze. Pokud je vše provedeno tak, jak se má, člověk zatěžuje až 90% svalů. Pomohou nám k tomu speciálně navržené hole. Technika není příliš náročná, proto si ji určitě rychle osvojíte. Výhodou také je, že intenzitu tréninku si můžete dávkovat sami dle svých možností a nejste tak závislí na výkonnosti nebo počet ostatních, hole navíc nezabírají příliš mnoho místa, prakticky všude se dá najít vhodný terén, máte tak jistotu, že svůj sport budete moct pěstovat prakticky všude. Hole se tak stanou Vašimi společníky na dovolené u moře, vezmete si je sebou na víkendy s přáteli a podobně.

S tréninkem může začít úplně každý a nezáleží na věku pohlaví, nebo fyzické zdatnosti, na čem záleží je jen vůle začít a vytrvat. Nordic walking můžete využít jako doplňkovou sportovní aktivitu k Vašim tréninkům nebo jako hlavní sport třeba za účelem redukce váhy nebo zlepšení fyzické kondice. Co se moc nedoceňuje je ovšem i psychická relaxace, kdy nejen vlivem zlepšeného dýchání a prokrvení, ale také tím, že se pohybujete na čerstvém vzduch, třeba posloucháte příjemnou hudbu a objevujete krásná nepoznaná místa, dáváte tělu možnost relaxovat i po psychické stránce.

Nebojte se, že ze začátku nebude Vaše technika koordinovaného pohybu dokonalá, důležité je, že se chcete hýbat, protože v lidském těle neexistuje žádný orgán, který reaguje na pohyb negativně. Po samostatném začátku, seznámení se s tímto druhem pohybu, doporučujeme vštípit si správnou techniku. To by se mělo dít pod dohledem kvalifikovaného trenéra, který je vyškolen nejen v oblasti Nordic Walkingu, ale který má i dostačující znalosti ve sportu obecně. Díky tomu je zajištěna bezpečnost účastníků při tréninku, dlouhodobě plánovaný nárůst tréninkového množství, a to na didaktických i pedagogických základech. Má to své výhody - pestrý a cílený trénink, který všechny nadchne, dává jistotu, že u tohoto sportu i dále vydrží.

Kontaktujte nás

telefon: +420 602 665 775

info@adventurecompany.cz

Sídlo firmy

Dlážděná 160

Dolní Zálezly, 403 01

Adresa lyžařské školy

Harrachov 611, Harrachov

 

 FB diskuse

 

 

 

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

webdnes.cz
®2008