en cz de

Vybavení pro nordic walking

Vybavení pro nordic walking

Základní pomůckou pro nordic Walking jsou hole, a hned v úvodu musíme zdůraznit, že jsou to hole speciálně konstruované pro tento sport a bylo by velkou chybou zaměnit je s trekovými holemi. Ty jsou určeny pro turistiku nebo treky v horách, ale nordic walkingová hůl je v oblasti rukojeti značně odlišná. Tato odlišnost vyplívá z rozdílů v technice severské chůze oproti trekům v horách. Stejně jako nordic walking i tyto hole vycházejí z běžeckého lyžování a rukojeť s poutkem hole jsou jim také velmi podobná a u některých výrobců se využívají dokonce stejné rukojeti i poutka, zatím co trekové hole mají rukojeť i poutka podobná spíše sjezdovým holím, tedy širší a poutka volnější.

Poutko hole pro nordic walking je tříbodové, upíná se přesně na ruku tak aby poskytovalo co nejlepší oporu v oporové fázi a při vypouštění hole ji opět jistě vracelo zpět do dlaně. Poutka na holích mohou být pevná nebo odpínací, což je určitě praktické, když nemusíte neustále povolovat a utahovat poutka.

Odlišnosti ovšem nalezneme i na těle a hrotu hole, Tělo hole pro Nordic walking je užší hole je tak výrazně lehčí, v případě teleskopických holí jsou v drtivé většině dvoudílné. Moderní hle jsou vyráběny z lehkých, ale velmi pevných materiálů. U kvalitních holí může být pořizovací cena poněkud vyšší, ale pokud se nordic Walkingu chcete věnovat, určitě se vám tato investice vyplatí.  Hroty holí jsou opět většinou stejné s běžeckými, tedy tzv. zobáček, na ten se v případě chůze po asfaltu nebo velmi tvrdém povrchu nasazují takzvané botičky, gumové násadky na hroty, které zajišťují výbornou přilnavost k těmto povrchům. 

Moderní hole využívají na tělo zpravidla různé kombinace hliníkových slitin a uhlíkových kompozitů (karbon) a je poměrně věda jak se skládají jednotlivé vrstvy na první pohled obyčejné „trubky“

 

Samozřejmě je velmi důležité správně zvolit délku hole pro začátečníky má být délka rovna výšce postavy v cm krát 0,66. Pro pokročilejší techniky se délky hole mění (koeficient 0,68 a 0,70).

Před koupí holí doporučujeme vyzkoušet si zamýšlený typ hole. Rádi Vám toto umožníme v našem test centru holí One way v centru Adventure base, Pařížská 5, Ústí nad Labem.

Podrobný popis jednotlivých holí naleznete zde

Orientační tabulka délky holí

ýška postavy (cm)

Výška hole (cm)

140

95

145

100

150

100

155

105

160

110

  

165

110

170

115

175

120

180

125

185

130

190

135

195

135

Kontaktujte nás

telefon: +420 602 665 775

info@adventurecompany.cz

Sídlo firmy

Dlážděná 160

Dolní Zálezly, 403 01

Adresa lyžařské školy

Harrachov 611, Harrachov

 

 FB diskuse

 

 

 

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

webdnes.cz
®2008